معرفی خصوصیات سنگ و کانی تساوریت Tsavorite + جدول خصوصیات

Tsavorite (تساوریت)
 
 

سنگها و کانیها صرفا جهت آگاهی شما می باشد

لوگو بانک ملی لوگو وزارت صنعت و معدن لوگو ساماندهی کسب و کار اینترنتی بانک ملت بانک صنعت اتاق بازرگانی گارانتی ایزو-زر GIA hrd IGL EGl

با هر سنگی که بخواهید میتوانید مدل خود را تغییر دهید:

 فوق العاده مهم : سفارش ساخت طلا تا 5% تخفیف به همراه جواهر تا 10% زیر قیمت بازار ایران ساخته خواهد شد (پس همین حالا جهت سفارش طلا و جواهر با ما تماس بگیرید: 1598419-0912 و 88641503-021 و 88641504-021)

با رنگی زیبا و جذاب، تساوریت رقیب جدی زمرد محسوب شده و این گوهر را تبدیل به سنگی محبوب کرده است. این گوهر به سبب شفافیت خارق العاده، و رنگ سبزچمنی که دارد بسیار مورد توجه جواهرسازان قرار گرفته و در غالب مجموعه های جواهری وجود دارد. این سبب گشته تا تساوریت سرانجام راه خود را در بازار سنگ های قیمتی باز کند. بنابراین شاید مناسب باشد که میزانی دانش خود را در زمینه این گوهر زیبا و قیمتی بالا ببریم.
تساوریت برای اولین بار در سال 1967 توسط یک زمین شناس انگلیسی به نام کمپبل آر بریدج (مشاور شرکت تیفانی) در تانزانیا کشف شد. این کشف توسط جواهرشناسان سراسر دنیا پخش شد، بنابراین بریدج تصمیم گرفت که این گوهر خوش رنگ را از تانزانیا صادر کند. برای این کار وی نیاز به اجازه دولتمردان تانزانیا داشت. اما آنها تقاضای وی را رد کردند. تلاش های بریدج برای خروج این گوهر و انتقال آن به غرب به نتیجه نرسید، بنابراین وی نمونه ای از این گوهر را با تجهیزات آزمایشگاهی خودش به غرب منتقل کرد. 4 سال بعد تلاش های او به ثمر نشست و بریدج توانست تساوریت را از کشور همسایه تانزانیا، یعنی کنیا از زمین خارج سازد و این مرتبه بریدج توانست اجازه رسمی برای استخراج این گوهر را از دولت کنیا دریافت کند. به هر حال سیاست های دولتی در این کشور نیز استخراج تساوریت را با مشکل مواجه ساخت. در سال 2009 بریدج طی وقوع درگیری و نزاع بر سر یکی از معادن تساوریت به قتل رسید. نتیجه 5 سال زحمت وی منجر به تأسیس معدن اسکورپیون (عقرب) در کنیا گشت.
شهرت جهانی تساوریت مدیون هنری پلات رئیس تیفانی در آن وقت بود. وی نام تساوریت را با الهام از پارک ملی تساوو واقع در کنیا بر روی این سنگ قیمتی نهاد. پلات اعتقاد داشت که تساوریت یک سنگ بی نظیر در دنیا گوهرها به شمار می رود.
این سنگ قیمتی امروزه نقش اصلی را در جواهرات تیفانی ایفا می کند. همانند این انگشتر با نگین تراش بیضی تساوریت به وزن 79/11 قیراط. تساوریت در رنگ های گوناگون از سبز روشن تا سبز چمنی تیره که یکی از جذاب ترین رنگ های تساوریت است، در بر می گیرد. این گوهر جزو خانواده گارنت به شمار رفته و همانند دیگر اعضای این خانواده سختی برابر 5/7 دارد. در مقایسه با زمرد تساوریت سخت تر و رنگ سبز جذاب تری نسبت به زمرد دارد. همچنین ضریب شکست و پراکندگی نوری تساوریت نیز بالاتر از زمرد است. بنابراین این گوهر شفافیت و درخشندگی بیشتری در مقایسه با زمرد از خود به نمایش می گذارد. تساوریت هزاران مرتبه کمیاب تر از زمرد است مخصوصا تساوریتی در اندازه بیش از 3 قیراط.
همانگونه که در این گوشواره های ساخت بودلز مشاهده می کنید. تساوریت در ترکیبی با آکوامارین، آماتیست، طلای سفید و پلاتین به کار رفته است. جودی وین رینگز رئیس بودلز در این باره می گوید: تساوریت بعد از زمرد رنگ سبز درخشنده ای دارد که همین امر سبب زیبایی این گوهر گشته است. تساوریت ناخالصی های کمتری نسب به زمرد داشته بنابراین یک سنگ پاک محسوب می شود.

 • bullet توضیحات

  توضیحات
  از انواع Grossular (گروسولار) است که به رنگ سبز می باشد.
 • bullet ویژگیهای عمومی سنگ

  نام فارسی
  تساوریت
 • نام لاتین
  Tsavorite
 • ترکیب شیمیایی
  Ca3Al2Si3O12
 • موقعیت مکانی
  سنگهای دگرگوني و مجاورتي
 • اسم های مترادف
  Tsavolite
 • bullet ویژگیهای فیزیکی سنگ

  رنگ
  سبز
 • جلا
  شیشه ای - صمغی
 • سیستم تبلور
  کوبیک
 • ابعاد سلولی
  a = 11.851, Z = 8; V = 1,664.43 Den(Calc)= 3.59
 • ضریب شکست
  1.745 - 1.738
 • سختی
  7 - 6.5
 • رخ
  بندرت مشاهده شده است بر روی (110)
 • رنگ اثر خط
  سفید مايل به قهوه اي
 • وزن مخصوص (چگالی)
  3.72 - 3.42 ، میانگین = 3.57
 • شفافیت
  شفاف، مات
برای درجه بندی کیفیت یک الماس، جنبه های زیادی را باید در نظر گرفت که چهار مورد  آن بسیار ضروری است که در نظر گرفته شود:
الماس
- تراش الماس (Diamond Cut):

مهمترین عامل نمایش، کیفیت و چالش برانگیزترین آن نوع تراش یک الماس است. درخشش الماس به مقدار زیادی بسته به نوع تراش آن می باشد.

- رنگ الماس (Diamond Color):

منظور جواهرفروشان از رنگ الماس حد بین سفیدی یا بی رنگی کامل و وجود مقدار کمی رنگ متمایل به زرد در یک سنگ تراش خورده می باشد.

- شفافیت الماس (Diamond Clarity):

وقتی درباره شفافیت و یا درجه خلوص الماس صحبت می کنیم، منظور خراش و صدمه های روی سطح خارجی و لکه ها و عیوب داخلی آن می باشد.

- وزن الماس (قیراط) (Carat Weight):

واحد اندازه گیری و سنجش یک الماس بر اساس وزن یا قیراط آن می باشد که وزن و یا قیراط الماس در قیمت یک الماس بسیار موثر است

قیراط، یکی از واحدهای اندازه گیری است که هر قیراط برابر است با 200 میلی گرم یا 2/0 میلی گرم. به یاد دشته باشید اختلاف در سایز کاملاً قابل رویت است (حتی با نگاه غیر کارشناسانه).

واژه قیراط carat، از کلمه کاروب (carob)، که دانه های گیاهی است و در گذشته برای وزنه از آن استفاده می کردند، گرفته شده.  این دانه ها از نظر وزن و شکل بسیار یکدست می باشند.
قیراط الماس,وزن الماس

برای انتخاب اندازه یا وزن الماس بهتر است، موارد زیر را در نظر داشته باشید:

1) یک قاعده کلی برای خرید حلقه نامزدی این است که شما برابر با درآمد 2 ماه خود را هزینه کنید، البته این مورد فقط جنبه راهنمایی دارد.

2) بین اندازه و کیفیت الماس تعادل ایجاد کنید. اگر جواهرات بزرگتر را ترجیح می دهید، شما می توانید نوعی از آن را که از نظر رنگ و خلوص در رتبه پایین تری قرار دارد را انتخاب کنید.

3) دقت کنید تا پایه ای که برای قرار گرفتن نگین در نظر گرفته اید، اندازه جواهر مورد نظر شما باشد.

مسعود رضایی، مدیریت مرجع تخصصی طلا و جواهرات ایران طی مقاله زیر به بررسی مواردی پرداخته که با رعایت کردن آن می توانید طلا و جواهرات خود را به بهترین شکل مراقبت کنید. در زیر این موارد آمده است .

1- به عنوان اولین مورد ایشان گفته اند که خیلی خوب است شما جواهرات خود را هر سه یا 6 ماه را بررسی کنید البته می توانید از یک جواهر فروش نیز برای بررسی سالم بودن آن کمک بگیرید.
نکات طلا و جواهر
در این بررسی مهمترین بخش بررسی سنگها و یا گوارسه هایی است که دور سنگ را احاطه کرده است. در صورتی که سنگ شل شده باشد حتما آنرا برای گارانتی به جواهر فروش خود ارجاع دهید.

2- در صورتیکه طلا و جواهر شما جرم گرفته باشد می توانید آن را تمیز کنید چگونگی تمیز شدن طلا و جواهرات را قبلا مورد بررسی قرار دادیم. می توانید به آموزش تصویریچگونه طلا و جواهرات خود را تمیز کنیم؟ سایت زر رفته و  اطلاعات خوبی به دست آورید.
محافظت از طلا و جواهر
در صورتیکه ترس از خراب شدن آن دارید می توانید به یک طلا ساز مراجعه نمایید تا با دستگاه های مربوط به تمیز کاری که یکی از آنها دستگاه بخار و یا دستگاه پرداخت طلای شما را دوباره جلا بدهند.

3- حتما طلا و جواهرات خود را درون جعبه جواهر خود قرار دهید، و بهتر آن است که ابتدا آن را درون یک محفظه پارچه ای قرار دهید وسپس آن را در درون جعبه قرار دهید. به این ترتیب دیگر حتی خطر ضربه خوردن به سنگ نیز تا حد ممکن پایین می آید.
جعبه طلا و جواهر
4- در صورتیکه جواهر شما مرواریدی باشد که بر روی گوشواره ، آویز و یا دستبند باشد ممکن است بیشتر در معرض کثیفی قرار بگیرد و جلای خود خود را از دست بدهد. مروارید با یک پارچه مخصوص قابلیت تمیز شدن دارد که در جواهر فروشیها موجود می باشد.
تمیز کزدن مروارید
5- به عنوان یک قاعده کلی در نظر داشته باشین بهترین نحوه استفاده از طلا و جواهرات به این گونه هست که طلا و جواهرات خود را زمان بیرون رفتن آخرین موردی باشد که استفاده می کنید و هنگامی که کارتان تمام شد سریع آن را از خود جدا کنید.
مراقیت از طلا و جواهر در مهمانی
6- دقت داشته باشید که استفاده از طلا و جواهرات اعم از آویز طلا، گوشواره طلا، انگشتر طلا، گردنبند طلا، دستبند طلا و باقی جواهرات در هنگام داشتن فعالیت بدنی مانند وزنه برداری، دویدن، شنا کردن، کار اشتباهی است و می تواند آسیب های جدی به آنها برساند.
طلا و جواهرات در ورزش
7- همیشه دقت داشته باشید طلا و جواهرات خود را از جایی بخرید که گارانتی داشته باشد و در صورت خرابی بتوانید به خود فرد و یا مغازه مراجعه نمایید تا در صورت خرابی دست افراد غیر معتبر نیفتد. خوشبختانه یکی از افتخارات ما در مرجع تخصصی طلا و جواهر ایران – سایت زر این است که با افتخار همه موارد خریداری شده تا دو سال شامل گارانتی و تا 50 سال ضانت خدمات پس از فروش برای مشتریان خود دارد.

8- یکی از محبوب ترین آیتم های طلا و جواهر، حلقه و یا انگشتر است که تقریبا می توان گفت در دست همه طلا و جواهر دوستان نیز هست. دقت داشته باشید در هنگام خواب حلقه و انگشتر را از دستان خود در بیاورید چرا که استفاده از حلقه برای یک مدت طولانی باعث تجمع باکتری ها بین حلقه و پوست، می شود که می تواند باعث آلرژیهای پوستی شود.

.امیدوارم با رعایت کردن این موارد همیشه طلا و جواهرات خود را به بهترین نحو ممکن مورد استفاده قرار دهید

احتمالاً مهمترین عامل نمایش، کیفیت و چالش برانگیزترین آن برش الماس است. درخشش الماس به مقدار زیادی بسته به نوع برش آن می باشد. قبل از هر چیز، یادآوری کنیم که نوع برش با شکل الماس متفاوت است.

منظور از شکل، ظاهر و فرمی است که الماس دارد، مانند گرد، زمردی یا گلابی شکل اما برش، کیفیت انعکاسی الماس را شامل می شود. یک برش خوب درخشندگی را که از قلب و درون الماس می ترواد را منعکس می کند.تراش الماس,الماس
 

برش بر اساس سطح کیفی به صورت زیر تقسیم بندی می شود:

1- ایده آل (Ideal):

کمترین سطح خارجی با بیشترین درخشندگی که فقط در نوع گرد دیده می شود.تراش الماس,الماس


2- اعلا (Premium):

بسیار نزدیک به نوع ایده آل

3- خیلی خوب (Very good):

این نوع الماس قسمت بیشتر نوری را که داخل سنگ می شود، منعکس می کند در این نوع برش الماس به قطعات درشت تری تقسیم می شود.تراش الماس,الماس4- خوب (Good):

این نوع الماس، کمی بیشتر از نوری که در داخل می ماند، انعکاس می دهد و برش دهنده برای خلق بزرگترین قطعه ممکن، این نوع برش را انتخاب می کند. 


تراش الماس,الماس

5- نسبتاً خوب و ضعیف (Fair & Poor):

فقط تعداد کمی از نوری که وارد آن می شود، منعکس می کند که معمولاً برای بالاترین وزن الماس این نوع برش را انتخاب می کند.محصولات مرتبط

آخرین محصولات مشاهده شده


درباره سایت زر |  تماس با سایت زر |  نظرات ، پیشنهادات و شکایات |  عضویت در سایت زر |  جستجوی پیشرفته |  پرسش و پاسخ  |  قوانین و مقررات
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به سایت زر می باشد و استفاده محدود از مطالب با ذکر منبع بلامانع است و هرگونه کپی برداری غیر مجاز پیگرد قانونی دارد.
شماره ثبت: 336113
© 2009 Zar. All rights reserved. zar.manage@yahoo.com

نشانی دفتر مرکزی: تهران، میدان ونک، 50 متر بالاتر از میدان، برج نگار ، طبقه هشتم اداری، واحد 1 تلفن : 88641503-021، مدیریت: 1598419-0912
نشانی دفتر کارخانه :یوسف آباد، نبش خیابان ششم، ساختمان اختصاصی طلا و جواهر پلاک 4 واحد 2 88641504-021، مدیریت: 2157559-0912
دفتر واردات و صادرات :ولنجك، مجتمع تجاری گالریا، طبقه ششم شماره تماس: 0041782008072
دفتر مستقیم انگلستان: 7452269629-0044 سامانه پیام کوتاه:30007924006953
Manager in Canada: Mrs. Rezaee
180 Grandview Ave Thornhill, ON L3T 1J1, Canada phone number: 0016476414242
طراحی و تولید انحصاری "شرکت پرشین کیمیاگران پاسارگاد"

logo-samandehi e-namad
 سنجش رضایتمندی
بانک ملی
همین حالا تماس بگیرید!  سنجش رضایتمندی درخواست کالا